Kā radušās puzles?

Pirmā puzle tikusi izgatavota jau 1760. gadā! 

Tās autors bija Džons Spilsburijs, gravētājs un karšu veidotājs no Londonas

Viņa izveidotais produkts bija puzle - paša veidotas kartes kontūra. 

Tā uzlīmēta uz cietkoksnes un ar smalku rokas zāģi sagriezta gabaliņos pa teritorijas apgabalu robežām.

Iegūtā puzle tika izmantota  mācību palīglīdzeklis skolās, palīdzot britu bērniem apgūt ģeogrāfiju

Šāda pieeja tika atzinīgi novērtēta un puzles arvien biežāk tika izmantotas mācību procesos.

 

Puzle kā produkts ar laiku attīstījās, pateicoties tehnikas izaugsmei un cilvēku radošumam. Parādoties finierzāģim, materiāls tika arvien izteiksmīgāk apzīmēts un aplīmēts ar dažādām ilustrācijām, ar zīmuli otrā pusē atzīmējot kontūras, pa kurām puzle jāizzāģē.

Kartona puzles parādījās 19.gs. beigās, un, galvenokārt, tika radītas priekš bērniem kā rotaļļietas. 20.gs. tika attīstīta cirtņu tehnika, iestrādājot metāla loksnes kartona izciršanai ar preses palīdzību.

Puzļu "ziedu laiki" bija vērojami 1920. - 1930.g., kad daži Lielbritānijas un ASV uzņēmumi sāka masveidā ražot puzļu produkciju un to izplatīt plašāk pasaulē, pateicoties tehnoloģiju un transporta attīstībai, kā arī pieaugot interesei par mārketinga stratēģijām.

Viena no izmantotajām stratēģijām bija puzles veidot arvien sarežģītākas, lai piesaistītu un nodarbinātu arī pieaugušos. Tāpat puzles tika izmantotas reklāmas mērķiem. Šāda pieeja tika aizsākta 1931.g., kad kāda Ņujorkas kompānija puzles deva līdzi zobu birstēm veikalos. Gadu vēlāk kāda cita ASV kompānija izveidoja "iknedēļas puzli", piesaistot arvien vairāk interesentus. Drukāšanas tirāža sasniedza pat 200 000 puzles, kas varētu šķist dīvaini, ņemot vērā, ka 1932.g. ASV bija Lielās Depresijas laiks.

Tomēr šim pieprasījumam bija pavisam vienkāršs izskaidrojums - 

puzles jau tolaik tika atzītas par efektīvu līdzekli, kā tikt galā ar stresu un labi pavadīt laiku!

(Avots: http://bit.ly/l9jHwC , http://bit.ly/5YoWs )

Seko mums!

Twitter

Facebook

Draugiem.lv